Proč ne: Klystýr

V českých porodnicích je klystýr běžnou součástí tzv. předporodní přípravy na začátku samotného porodu. Přestože žádná z celé řady studií neprokázala, že je pro průběh porodu nebo pro rodičky klystýr přínosný, v českém porodnictví má stále svoje místo.

Porodníci a porodní asistentky v nemocnicích jsou přesvědčeni, že je potřeba ženě, která přijde do nemocnice s již rozběhlým porodem, vyčistit střeva pomocí klystýru. Bojí se, že stolice, která někdy odchází během tlačení, může infikovat miminko nebo porodní poranění.

Má se za to, že klystýr rovněž ženám pomáhá, aby se za únik stolice při porodu nestyděly a nebály se tlačit. Rutinní používání klystýru na začátku porodu podle studií však není nutné ani prospěšné.

Moudrá příroda

Porod často začíná tím, že má žena potřebu dojít si na záchod. Většina žen se před porodem začne sama vyprazdňovat a může opakovaně chodit na toaletu i během celé první doby porodní. Tělo se přirozeně čistí a připravuje se na porod. Když přijdou kontrakce a samotné tlačení, zbyde v konečníku minimální množství stolice, pokud vůbec nějaká. Zajímavé je, že stolice uniká během fáze tlačení jen asi v 35 % případů, při použití klystýru v 10 až 20 % případů.

Otázkou je, jak často uniká stolice během tlačení u zcela přirozených porodů, kdy má žena možnost se libovolně pohybovat a kdykoliv si během porodu dojít v intimním prostředí na toaletu, kdy není např. upoutaná na lůžku kvůli monitorování apod. Příroda je moudrá, jistě by zbytečně nezvyšovala riziko infekce u novorozence nekontrolovaným únikem stolice rodící matky.

Je dokázáno, že aplikace klystýru na počátku porodu úniku stolice během tlačení nezabrání stoprocentně. Zkušenosti porodních asistentek i studie naopak dokládají, že je po provedení klystýru “nehoda” více tekutá, a tím pádem se znečistění místa porodu hůře reguluje. Tuhou stolici lze diskrétně odklidit, případně pouze zakrýt např. buničinou. Zavádění klystýru navíc vyrušuje z porodu, a i samotné podstoupení klystýru je pro řadu žen velmi nepříjemné.

Klystýr je důležitý pro lékaře, ne pro rodičky

V jedné studii se zkoumala mimo jiné i míra spokojenosti zdravotníků s používáním klystýru během porodu. Ti byli spokojenější, když žena klystýr podstoupila. Ukázalo se, že zdravotníci jsou přesvědčeni, že klystýr je vhodný prostředek a že bez něj by byl porod mnohem horší.

Ve většině českých porodnic se tedy nadále rutinně využívá klystýr, protože jsou zdravotníci zvyklí takto postupovat. Zásadním problémem jakékoliv rutinní činnosti je, že u ní a o ní lidé nepřemýšlí a vykonávají ji automaticky.

Žádná ze studií, které zkoumaly benefity používání klystýru na začátku porodu, totiž nezjistila významné snížení objemu stolice, menší míru infekce dítěte nebo porodního poranění, ale ani rychlejší průběh porodu či zmírnění bolestivosti porodu. Ženy, které podstoupily klystýr, nebyly po porodu o nic více spokojené než ženy, které klystýr odmítly.

Ženy, které klystýr podstoupily, jej ale často hodnotily kladně. Pravděpodobně proto, že byly přesvědčeny, že jinak by jim během tlačení unikla stolice. Pravda je taková, že pokud k úniku stolice dojde, rodička si toho většinou ani nevšimne.

Kdy má význam

Klystýr by měl být ženě nabídnut pouze v případě, že stolice neodešla déle než 24 hodin před porodem. Nebo když se při vaginálním vyšetření zjistí, že má žena plný konečník. V některých porodnicích se místo klasického klystýru zavádí Yal gel. Ten má sice výhodu v tom, že je ho menší množství a žena si ho může zavést sama, ovšem přijde tak o prohřátí střev teplou vodou z klystýru, což může být pro některé ženy příjemné.

Další studie
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD000330.pub4/full

http://www.cochrane.org/CD000330/PREG_enemas-during-labour

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *