Proč ne: Amniotomie neboli umělé „prasknutí vody“

rutinní amniotomie - faktaoporodu.cz

Lidově se říká: “Praskla mi voda!” V podstatě je to začátek porodu, i když se kontrakce nedostaví ihned. V ČR je běžné, že když “voda nepraskne”, v určité fázi tento akt porodník vykoná uměle. Přestože ve většině zemí Evropy je tato praxe považována za škodlivou, u nás v porodnicích se jí zuby nehty držíme.

Pouze 10 % porodů začíná samovolným prasknutím plodové vody. V 86 % případů přirozených porodů bez intervencí se tak stane až ve fázi tlačení a 4 % dětí dokonce vystrčí hlavičku v neporušeném vaku blan. (Cohain, JS. 2010.)

Přestože neexistují studie, které by potvrdily, že amniotomie, tedy umělé protržení vaku blan porodníkem, zkracuje první dobu porodní, provádí se v ČR většinou rutinně. Tato praxe má základ ještě v 70. letech, kdy se porody začaly vést aktivně. Kromě domělého zkrácení první doby porodní je porod s neprotrženým vakem blan mnohými porodníky považován za rizikový pro dítě. Nic takového ale žádná studie nepotvrdila.

Naopak závěry porovnání 15 studií, které zkoumaly dohromady 5 583 žen, provádění amniotomie jako vhodného prostředku pro urychlení porodu nepotvrzují. Ukazují, že amniotomie první dobu porodní nejen nezkracuje, ale přináší navíc možné zvyšující se riziko ukončení porodu císařským řezem. Rutinní amniotomie tedy není doporučená součást standardu péče u normálně postupujících ani u vleklých porodů. (Cochrane databáze, Smyth et al, 2013.)

Praxe v českých porodnicích…

… je často taková, že je ženám v různých fázích porodu nabídnuta amniotomie. Ženám bývá řečeno, že tak bude porod rychlejší a že je tento zákrok bezbolestný a bez rizika. Během porodních bolestí se špatně odmítá nabídka na urychlení porodu, a tak se bohužel často stává, že s amniotomií souhlasí i ženy, které původně chtěly tento zákrok odmítnout.  Rodičky po tomto zákroku často popisují nástup bolestivějších kontrakcí, se kterými bylo těžké pracovat a tím pádem souhlasily s nabídkou tišení bolesti (analgetika, epidurál). Naprosto přirozený porod se tak může změnit v porod medikalizovaný s dalšími intervencemi.

Rizika amniotomie

 • poranění miminka háčkem (lékařský instrument, kterým se amniotomie provádí)
 • prolaps pupečníku (vyhřeznutí pupečníku před porodem dítěte)
 • stlačení pupečníku a následné nedostatečné zásobení miminka kyslíkem
 • vyšší riziko infekce (zejména pro matku)
 • pokud se v obalech nachází céva, hrozí její propíchnutí háčkem a následné vykrvácení miminka a ohrožení matky
 • zvýšení bolestivosti porodu
 • teoretická možnost embolie plodovou vodou (pro matku velmi často smrtelná komplikace, kdy se plodová voda dostane do jejího krevního oběhu)

Prolaps pupečníku je pro miminko život ohrožující situace, řešitelná prakticky pouze akutním císařským řezem. Znamená to, že se část pupečníku vypláchne plodovou vodou do pochvy nebo i z pochvy úplně ven  dříve, než se porodí hlavička nebo zadeček dítěte. S postupujícím porodem pak pupečník skřípne hlavičkou, tím pádem přestane být miminko zásobeno kyslíkem. Pupečník, který se dostane mimo tělo matky na vzduch, může zkolabovat (přestane v něm proudit krev, což pro miminko opět znamená, že přestane být zásobeno kyslíkem).

Benefity amniotomie

 • možnost monitorování plodu pomocí sondy na hlavě v případě velmi rizikového porodu (což ale zvyšuje pravděpodobnost infekce)
 • kontrola stavu plodové vody (ačkoliv informace o mekóniu /první stolice novorozence/ v plodové vodě může vést ke zbytečným intervencím do porodu, nejedná se totiž vždy o komplikaci)

Benefity neporušených plodových obalů

 • snížení pravděpodobnosti nákazy miminka při pozitivitě na GBS (druh streptokoka, který se nachází v pochvě cca 30% žen a může způsobit vážná zánětlivá onemocnění u novorozence, která často vedou k sepsi, lidově “otravě krve” a selhávání orgánů + více viz porodní slovník)
 • jemnější a pomalejší otevírání děložního hrdla, snížení poranění matky i miminka
 • ženy popisují méně bolestivé kontrakce

Zdroje:

Cohain, JS. 2010. “Newborn Group B Strep Infection: Top 10 Reasons Not to Culture for GBS at 36 Weeks.” Midwifery Today Int Midwife 94:15.

Cochrane databáze, Smyth et al, 2013. WHO 24

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *